Рекомендації батькам

Імунізація в період пандемії (з “Рекомендацій щодо забезпечення якості дошкільної освіти України в умовах карантину” УІРО, 2021р.) 

 

 

 

8 правил, як виконувати дихальні вправи

Як спілкуватися з диспетчером екстренної медичної допомоги

Як збадьорити дитячий імунітет, якщо він “задрімав”

 

5 обставин, за яких дошкільникам варто ордягати захисну маску

 

 

 

Кабінет Міністрів України.  “Що треба знати про новий коронавірус?”

https://covid19.com.ua

 

Сайт лікаря Комаровського 

https://komarovskiy.net

ПАМ ‘ЯТКА   ПРО  КОРОНАВІРУС

 1. Хто може заразитися цим вірусом?

Люди, які живуть або подорожують в райони, де циркулює вірус 2019-nCoV, можуть піддаватися ризику зараження. В даний час 2019-nCoV циркулює в Китаї, де знаходится переважна більшість інфікованих людей.

 1. Хто має вищий ризик отримання важкої форми захворювання?

Хоча вірус ще не до кінця вивчений, але на сьогодні відомо, що люди похилого віку, а також з хронічними захворюваннями більш схильні до ризику розвитку важких захворювань.

 1. Як довго вірус живе на поверхнях?

За попередньою інформацією, вірус може виживати на поверхнях лише протягом декількох годин. Прості дезінфікуючі засоби можуть вбити вірус, унеможливлюючи зараження людей.

 1. Чи можна заразитися вірусом 2019-nCoV від людини, у якої немає симптомів?

Люди, інфіковані 2019-nCoV, можуть бути заразними до того, як проявляться симптоми. Однак, ґрунтуючись на наявних на цей час даних, саме люди, у яких уже є симптоми захворювання, є переважним джерелом  поширення вірусу.

 1. Чи існують на сьогодні специфічні методи лікування?

На сьогоднішній день немає ліків, рекомендованих для профілактики або лікування нового коронавірусу.

Якщо ви хочете захистити себе від зараження новим коронавірусом, вам слід дотримуватися основних правил гігієни, а також уникати по можливості тісного контакту з усіма, у кого проявляються симптоми респіраторного захворювання, зокрема,  кашель і чхання.

Для профілактики захворювання слід дотримуватись стандартних рекомендацій

– часто мийте руки або обробляйте дезінфікуючими засобами;

– під час кашлю або чиханн прикривайте рот і ніс паперовою хусткою, уникайте тісного контакту з усіма хто має гарячку та кашель;

– якщо маєте підвищену температуру тіла, кашель й утруднене дихання, якнайшвидше звертайте до сімейного лікаря та повідомте йому попередню історію хвороби;

– не споживайте сирих чи недостатньо термічно оброблених продуктів тваринного походження.

 

 

Профілактика дитячого травматизму

З появою на світ маленької людини перед її батьками постають різноманітні і складні завдання, зокрема найголовніше, — щоб дитина росла здоровою. Але травми у дітей, на жаль, трапляються досить часто.

Найчастіше це побутовий травматизм. Йдеться про ушкодження, які діти отримали вдома, у дворі чи в саду.  Найнебезпечніші — опіки полум’ям, хімічними речовинами і падіння з висоти. До побутового травматизму найчастіше призводить недостатній догляд за дітьми з боку батьків. Залишені у доступному для малят місці голки, цвяхи, леза бритв можуть стати причиною травми. Це стосується і газових плит, оголених проводів електромережі, відчинених вікон, сходів… 

Дошкільнята намагаються позбутися нагляду дорослих, охоче граються на повір’ї зі своїми ровесниками. Тому необладнані дитячі майданчики, захаращені двори, відкриті люки, канави, несправні ліфти, поруччя сходів, несправні велосипеди не огороджені ділянки, де проводяться ремонті роботи  дуже небезпечні. Часто діти падають з висоти: балконів, драбин, дерев, що теж призводить до тяжких травм.

Діти  інколи торкаються неізольованих проводів, оголених контактів електропроводів, вставляють у розетки шпильки, цвяхи і нерідко отримують опіки та ушкодження тканин тіла електричним струмом. 

Для того щоб уберегти дітей від опікових травм, дорослі повинні дотримуватися наступних правил безпеки:

– суворо стежити за тим, щоб під час прийому гарячої рідкої їжі діти не перекидали на себе чашки, тарілки і т.п.;

– з підвищеною увагою і обережністю переносити посуд з гарячою рідиною в місцях квартири, де раптово можуть з’явитися діти;

– не дозволяти дітям перебувати поруч під час приготування їжі, миття посуду, прання білизни, прасування;

– ховати в недоступних місцях сірники, запальнички;

 

– зберігати їдкі кислоти, луги та інші отруйні речовини в місцях, недоступних для дітей;

– при купанні дітей дорослим не можна ні на хвилину відлучатися.

Принципи запобігання травматизму побутового різні, але головним з них є постійна турбота старших про безпеку дітей. Дорослі повинні виховувати в дітях обачливість і обережність. Особливо при поводженні з вогнем і небезпечними приладами. Не можна залякувати дитину, правильніше час-від-часу розповідати про різні нещасні випадки. З малятами треба бути постійно на сторожі, усувати з їхнього шляху небезпечні предмети.

Допоможуть батькам у цьому вдало підібрана література, кінофільми, телепередачі.

Більшу частину свого часу дитина проводить у товаристві батьків та дорослих. Якщо дитина бачить, як дорослі порушують правила вуличного руху, вона бере приклад з них. Природно, що приклади поведінки на вулиці він бере, перш за все, зі своїх рідних.

Батьки! Життя та здоров’я дитини у ваших руках!  Щодня нагадуючи дитині елементарні правила безпеки, ви застерігаєте його від можливих травм. Основне правило для батьків: дитина повинна відчувати любов та увагу оточуючих, бути під пильним (але не набридливим) контролем!

 

Батькам  про  кір

 

   

Кір –  небезпечне вірусне захворювання.  Вірус дуже швидко поширюється, передається при розмові, кашлі, чханні чи будь-якому тісному контакті з хворим. Як тільки у людини з’являються перші ознаки вірусу – вона вже поширює інфекцію. Інкубаційний період триває від 7 до 17 днів.   При цьому інфекція дуже швидко поширюється, тож з потоком повітря вірус може навіть поширитись у сусідні приміщення, наприклад через вікна, вентиляцію тощо.

Симптоми у дітей і дорослих.  Найчастіше кором хворіють діти та підлітки, однак, якщо щеплення не було, то заразитись може і дорослий.   Перші тривожні ознаки небезпечного вірусу – людина стає млявою, у неї порушується сон, знижується апетит. Пізніше з’являється нежить та кашель, а також підвищується температура.

Однак, вже через кілька днів температура знижується, а от кашель та нежить не проходять, а навпаки посилюються. В цей період в людини стають чутливими очі, важко дивитись на світло, інколи доходить до запалення ока (кон’юнктивіт). Часто ці симптоми можна сплутати зі звичайною застудою чи грипом. При цьому на внутрішній стороні щік, а іноді й губ, вже з’являються дрібненькі цятки. Це вже одна із основних ознак, що в хворого таки кір.

Якщо хвороба проходить без ускладнень, то вже до тижня часу хворому має стати краще. Тоді у людини нормалізується температура, проходять кашель та нежить, а верхній шар шкіри, на якій був висип, починає відлущуватись.

Як переконують медики, найбільш дієвим захистом від кору є вакцинація. Її колять дитині у 12 місяців та 6 років.  У країнах, де вакцинація від кору охоплює більшість населення, люди перестають хворіти на кір.

Дії у разі виявлення перших симптомів кору

 • Терміново звернутися за медичною допомогою, викликавши лікаря, та обов’язково дочекатися його прибуття.
 • Не слід самостійно вести хворого у лікарню, оскільки він є джерелом інфекції.
 • До приходу лікаря слід ізолювати хворого в окремій кімнаті, яка має бути чи­стою, добре провітрюватися.
 • Обов’язково повідомити лікарю про всі можливі контакти хворого на кір за останні 10-20 днів.
 • Хворому на кір рекомендовано організувати постільний режим, забезпечити питтям.
 • Навчити хворого при нападах кашлю, нежитю прикривати ніс і рот носовою хустинкою чи серветкою, часто мити руки милом.
 • Слід забезпечити хворого індивідуальними речами побуту (окремий посуд, засоби гігієни та інше).
 • У жодному разі не проводити самолікування хворого на кір.
 • Особам, що контактують з хворим на кір, слід використовувати індивідуальні засоби захисту органів дихання, наприклад, маску чи марлеву пов’язку, які варто змінюва­ти через дві і чотири години відповідно.
 • Чітко дотримуватися рекомендацій лікаря щодо лікування хворого на кір та про­ведення заходів специфічної та неспецифічної профілактики щодо контактних осіб.

    Шановні батьки! Не варто забирати у дітей право рости здоровими та щасливими. Не нехтуйте порадами лікарів, прийдіть і захистіть своїх дітей від кору.

 

Отруйна  рослина – борщівник!!!

     В усіх країнах Євросоюзу борщівник віднесено до карантинної групи рослин. В Україні ж, попри стрімке розмноження борщівника та його шкідливість, цього досі не зроблено.

    У людей, які просто доторкнулись до цієї рослини, на перший погляд невинне почервоніння вже наступного дня стрімко перетворюється на величезні пухирі, які надзвичайно важко загоюються. Для дітей – це жахливий біль від опіку, після якого на декілька років лишаються темні плями, а рубці залишаються на все життя.

 

Запобіжні  заходи  в період  активності  кліщів

Відвідуючи місця, де можуть бути кліщі (парки, ліси, зони біля водойми), слід надягати світлий, однотонний одяг, який щільно прилягає до тіла. Наприклад, сорочку з глухим комірцем і довгими рукавами, які закінчуються манжетами, брюки, головний убік. Такий одяг дасть змогу легко та вчасно помітити кліщів.

Під час тривалої прогулянки слід оглядати себе та  дітей кожні дві години. Помітивши кліщів, необхідно обов’язково зняти їх з одягу.

Ідучи лісом, слід триматися середини стежки, оминати чагарники та високу траву. Зупинившись для відпочинку чи нічного сну на природі, варто очистити місце привалу від сухої трави та гілок.

 Повернувшись додому, слід одразу оглянути одяг і тіло дитини, особливо вкриті волоссям ділянки. Не можна залишати одяг з прогулянки біля ліжка чи спати в ньому. Його варто випрати та випрасувати.

Якщо після прогулянок на природі у дитини спостерігається лихоманка, виражена інтоксикація, порушення стану притомності, судоми, слід негайно звернутися до лікаря та провести  аналізи на кліщовий енцефаліт.

 

  Сонячний  та  тепловий  удар

Сонячний удар – це стан, обумовлене впливом прямими сонячними променями на голову (частіше потилично-тім’яну область).
          Сприятливі фактори – задушлива безвітряна погода, тривалий вплив сонячних променів на голову.
          Симптоми: почервоніння обличчя, загальна слабкість; підвищення температури тіла до 39-400 С; сильний головний біль, запаморочення; почастішання пульсу та дихання; можливо – нудота, блювота; у важких випадках – погіршення серцевої діяльності , втрата свідомості.
Профілактика: носити головні убори для захисту від прямих сонячних променів, не рекомендується здійснювати в жаркий час дня тривалі переходи без періодичного відпочинку в тіні.
         Тепловий удар – це патологічний стан, обумовлений тривалим впливом високої температури на організм людини.
        Сприятливі фактори – порушення потовиділення (фізичне напруження, перевтома, обезводнення організму) і утруднення випаровування поту (висока зовнішня температура, вологість повітря, непроникна, щільна одяг). Швидко перегріваються маленькі діти.
        Симптоми: слабкість, головний біль, запаморочення; шкірні покриви спочатку вологі, а в подальшому – сухі; температура тіла підвищується; дихання часте, поверхневе; нудота, блювота, іноді марення, галюцинації; почастішання пульсу, зниження артеріального тиску;  пригнічення, а потім і зупинка дихальної та серцевої діяльності.  Профілактика: необхідно періодично відпочивати в тіні, обливатися холодною водою, дотримуватися достатній питний режим, в задушливих приміщеннях влаштовувати вентиляцію.

                 Перша допомога при тепловому та сонячному ударі
1.Перенести потерпілого в тінь, прохолодне приміщення, зняти одяг.
2.Обернути тіло потерпілого простирадлом, змоченим холодною водою, на голову покласти холодний компрес. Для порушення дихання
дати вдихнути нашатирний спирт.
4.При наявності свідомості напоїти холодною водою.
5.В екстрених випадках – при втраті свідомості, відсутності дихання і серцебиття приступити до проведення штучного дихання і закритого масажу серця.   Терміново викликати швидку медичну допомогу

 

Формування харчової поведінки дитини 

               

Починайте з себе. Немає ліпшого способу сформувати або скорегувати звички дитини, ніж демонструвати бажану модель харчової поведінки завдяки особистому прикладу. Пам’ятайте, що дитина повторює за батьками все, що бачить.

Дотримуйтеся режиму харчування. Дієтологи рекомендують розділяти прийоми їжі на 4-6 разів. Перерва під час прийомів їжі для дитини не має перевищувати 4 години, бо в такому разі організм не отримує сигналу накопичувати поживні речовини «про запас» і ефективно витрачає енергію. Наскільки суворим буде режим харчування залежить від індивідуальних особливостей дитини, її самопочуття і сімейних обставин.

Урізноманітнюйте раціон дитини. Всі мають змогу чергувати продукти харчування, доступні для будь-якого сімейного бюджету: м’ясо куряче й яловиче, рибу хек і мерлузу, субпродукти і мідії або інші морепродукти. Відмовтеся часто готувати для дитини одну її улюблену страву, ліпше запропонуйте спробувати щось нове. Завдяки цьому в дитини формуватиметься смакова цікавість. Також варто обговорювати структуру страви, її консистенцію, колір, аромат, історію та географію поширення. Усе це разом із вживанням їжі розширить словниковий запас і ерудицію дитини.

Надайте дитині можливість самій визначати улюблені страви. Часто дитина змушена дотримуватися харчових звичок батьків і не має вибору. Варто надавати дитині можливість самостійно робити вибір, прислухатися до власних уподобань. Вона має відчувати, що ЇЇ думку та бажання враховують. Пропозицію вибору слід формулювати на основі додаткової альтернативи, коли основна страва є незмінною. Наприклад, кисломолочний сир — основна страва, а дитина отримує можливість обрати ягоди або фрукти, які до нього додадуть.

Не перегодовуйте дитину. Кладіть на тарілку невелику порцію їжі. Якщо дитина відчує, що ще голодна, вона попросить добавку. Так вона навчиться самостійно визначати міру ситості. Якщо ж на тарілці залишається їжа, а дитина відмовляється доїсти, то не варто змушувати її. Навіть якщо запасу з’їдених продуктів не вистачить для тривалого забезпечення ситості, ліпше дитині дозволити самостійно регулювати цей процес. Такий стиль харчового виховання вимагає відсутності вдома печива і цукерок, якими дитина може швидко поповнити запас калорій.


     Не робіть із їжі винагороду.
«Солодкі» заохочення можуть стати одним із каменів спотикання на шляху до формування здорових харчових звичок. Дитина має отримувати солодощі разом з іншими стравами як невід’ємну частину свого раціону, а не як нагороду за особливі заслуги чи для відволікання від пустощів.
Демонструйте дитині шанобливе ставлення до їжі і до тих, хто її приготував, однак не створюйте культ їжі.
     Обговорюйте корисні та шкідливі властивості продуктів харчування.
Дитина вивчає навколишній світ через спілкування з батьками. Якщо у неї є можливість ставити запитання, чути відповіді і роздуми авторитетних дорослих, якщо дорослі стимулюють формування її власного критичного ставлення до різних питань і тем, то на дитину не вплине ні «зомбування» рекламою, ні маніпуляції маркетингових технологій.

Кишковий грип. Способи лікування

У побуті гостра кишкова інфекція, яка викликається ротавірусом, іменується кишковий грип. Дану назву недуга отримала  через схожих з грипом симптомів: несподівано виникає висока температура тіла, біль у горлі, кашель, нежить. Особливість захворювання полягає в тому, що перераховані вище симптоми поєднуються зі збоями в роботі шлунково-кишкового тракту,  які виражаються рідкимі частим, буває навіть, що пінистим стільцем без домішок слизу і крові, нудотою, блювотоюнеодноразовою.

Отже, ротавірусна інфекція і грип – це абсолютно різні захворювання, тож і підхід до їх лікування має бути різним.До кишковогогрипу частіше схильні малюки до чотирьох років, діти старшого віку; дорослі так само хворіють цією хворобою, проте її течія в даному випадку набагато легше.                

У дітей ротавірусна інфекція проходить набагато важче через швидкий розвиток зневоднення у зв’язку з рідким  стільцем і блювотою, що вкрай небезпечно, а іноді може навіть знадобитися госпіталізація в стаціонар. Внаслідок цього, при виникненні характерних ознак необхідний, і як можна раніше, виклик дитячого лікаря.

Певних препаратів від кишкового грипу не існує.  По-перше, рекомендовано тепле рясне пиття, наприклад, компот із сухофруктів, в якому великий вміст калію, приймати невеликими, але частими порціями. У разі, якщо блювота продовжується, дитину слід поїти по 1ч.л. кожні 10 хвилин.   Також рекомендований порошок “Регідрон” для заповнення нестачі мінералів (натрію, калію) і глюкози, які втрачаються з рідиною. Для того, щоб шкідливі речовини вивелися з організму якомога швидше, застосовуються сорбенти (“Ентеросгель”, “Смекта”).            

Якщо температура тіла перевищила позначку в 38,5С, дитині необхідно дати жарознижуючі ліки, щоб уникнути  можливої появи судом. Чк правило, застосовуються такі протизапальні препарати  “Панадол”(парацетамол) або “Нурофен” (ібупрофен).

Важливо знати і памятати, що дитині до 15 років аспірин протипоказаний (може розвинутися синдром Рея -руйнування печінки, яке приводить навіть до смертельного результату)! Для додаткового лікування рекомендується прийом антибіотиків (“Біфідумбактерин”), що містять корисні бактерії, які допомагають боротися з кишковим грипом.

Необхідно знати, що ротавірусну інфекцію лікувати антибіотиками так само, як звичайний грип,  не можна, так як ці препарати віруси не вбивають.

Дуже важливо дотримання режиму хворої дитини. При сонливості і нездужанні наобхідний постільний режим. Дітей рекомендується годувати невеликими порціями і часто. Дитині можна запропонувати кашу, легкий овочевий супчик, сухарики. Фрукти і овочі бажано давати у відварному і натертому вигляді.